Deň sv. Valentína 14.2.2021

Deň sv. Valentína heartpozná každý. Ťažko nájdete človeka, pre ktorého by bol obyčajný.
Aj vy môžete tento deň využiť na valentýnsku poštu a poslať odkaz svojim spolužiakom, spolužiačkam, rodičom, učiteľom, priateľom...Je to dobrá príležitosť, ako niekoho, kto je vám srdcu blízsky, potešiť. Určite im urobíte radosť tým, že ste si na nich spomenuli. O to viac, v tejto dobe.
,,Najkrajšie veci na svete si nemôžete prehliadnuť, ani si na ne siahnuť. Tie musíte precítiť srdcomheart."     Helen Keller
Ak sa o tomto peknom dni chcete dozvedieť zopár zaujímavostí, kliknite na viacsmiley. Nájdete tam aj pekné inšpirácie na valentínske pozdravy. A ak sa rozhodnete nejaký pekný pozdrav vlastnoručne vyrobiť, pošlite mi fotku, nech sa motivujú aj ostatnísmiley.
S pozdravom Vaša p. vych. Dankasmiley

HISTÓRIA VALENTÍN - VIETE AKO vznikol sviatok zaľúbených - DEŇ SV. VALENTÍNA?

14. február je deň, kedy sa oslavuje Valentín. Tento deň je sviatkom všetkých zamilovaných, kedy si vyznávame lásku viac ako inokedy. Obdarúvame sa kvetmi, sladkosťami, či inými drobnosťami a stretávame sa na romantických miestach.

Viete však, že sviatok Sv. Valentína nie je novodobým výmyslom? Viete, kto to bol  sv. Valentín a prečo si ľudia práve v tento deň vyznávajú lásku?

Pôvod dňa svätého Valentína je opradený záhadami. Sú s ním spojené mená najmenej troch svätcov- martýrov.   Prvým bol svätý Valentín, ktorý trpel v Afrike so svojimi spoločníkmi. Druhým svätým bol biskup z Interamny a tretím bol rímsky kňaz Valentín z 3. storočia. O prvom a druhom Valentínovi sa vie len veľmi málo, a tak je najznámejší príbeh tretieho Valentína.

O svätom Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu, koluje veľa legiend. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá hovorí o svätom Valentínovi, ktorý bol mučeníkom žijúcim za vlády cisára Claudia II.  Tento panovník rád a často viedol vojny, ale rímski muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa Claudia bol ich dôvod jednoduchý: nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov.  Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky kňaz, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď to cisár Claudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. A tak vzniklo prvé valentínske prianie.

V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín sa tak stal patrónom zaľúbených a tento sviatok sa stal obľúbený.

História sviatku Valentína ostáva možno opradená rúškom tajomstva. Vieme však, že február sa odpradávna považuje za mesiac romantiky. Preto, či už tento sviatok uznávate alebo nie,  buďte si istá/ý, že slovami a gestami lásky určite potešíte. Či už na Valentína alebo v iný deň roka, dajte najavo svoju lásku, svoje city.

“Najväčším šťastím v živote človeka je vedomie, že nás niekto miluje preto, aký sme,

alebo skôr aj napriek tomu , aký sme.”